Dříve byli pacienti s plicní ventilací zcela odkázáni na nemocničním prostředí. Díky domácí umělé plicní ventilaci už tomu tak být nemusí. Domácí umělá plicní ventilace, jak již samotný název napovídá, umožňuje pacientům pobyt v domácích podmínkách.
Domácí plicní ventilace je přínosem pro pacienty
DUPV je pro pacienty, ale i pro celou rodinu velkým přínosem. Netřeba dodávat, že domácí podmínky mají velký vliv na psychickou pohodu pacienta. Umožňuje totiž pacientům, kteří se neobejdou bez podpory dýchání, trávit léčbu mimo nemocniční prostředí v domácích podmínkách v okolí své rodiny. Je tedy logické, že umělá plicní ventilace má pozitivní vliv na celkovou léčbu pacienta. Avšak pro její získání je nutné splnit několik základních podmínek.
Pro koho je plicní ventilace určena?
Domácí plicní ventilace vede ke zvýšení kvality života pacientů a je určena především pacientům, u kterých je možná domácí léčba. Podmínkou pro to, aby mohl pacient používat domácí plicní ventilaci, je nutnost mít zajištěnou pečující osobu. Často se jedná o rodinného příslušníka, který bude pečovat o pacienta, jelikož pacient s DUPV potřebuje mít téměř celodenní péči. Pečující osoba pak bývá proškolena ve správné péči a ovládání potřebné techniky.
Služby agentury domácí péče
Samozřejmě pro péči o pacienta s domácí plicní ventilací je třeba zajistit služby agentury domácí péče, která pravidelně dochází k pacientovi domů, kde zajišťují základní zdravotní péči. Mezi tuto zdravotní péči patří například zajištění hygieny, podávání předepsaných léků, měření tlaku, kontrola funkčnosti přístrojů atd. Jelikož se jedná o specifickou zdravotní péči, tak je potřeba obrátit se na agenturu, která tyto služby poskytuje. Jednou z takových je společnost ProCare Medical, která poskytuje služby v oblasti domácí péče již od roku 2006.