odhad zdarma

odhad zdarma
LIS 24 2021

Amatérský odhad ceny nemovitosti vás může připravit o čas i peníze. Jakých chyb se vyvarovat?

Články, Inzerce

Správně nastavená cena je alfou a omegou hladkého prodeje bytu, domu, pozemku či jiné nemovitosti. Když částku podstřelíte, připravíte se o peníze. V opačném případě i o čas, protože o nadhodnocené nemovitosti není valný zájem. Naopak budete nuceni zlevnit, což se potenciálním zájemcům může jevit podezřele. Jak tedy na to, aby odhad odpovídal realitě? Zaměřili jsme se na nejčastější chyby, kterých se dopouští laici bez zkušeností a znalostí realitního trhu.

Samozvaný expert, který se rozhodne pro odhad nemovitosti „po domácku“, obvykle využívá data z realitních serverů. Jednoduše si vyfiltruje inzeráty podle lokality a dalších parametrů, jež se shodují s jeho nemovitostí, a snaží se zjistit, za kolik se podobné nemovitosti prodávají.

Na první pohled jde o docela rozumný a logický způsob, ovšem ve skutečnosti je nastavování ceny na základě inzerátů velmi zavádějící. Důvodem je fakt, že se v nich zobrazují nabídkové a nikoliv skutečné (realizované) prodejní ceny. Značná část inzerce je nadhodnocená a svým způsobem udržuje při životě realitní bublinu.

Dalším problém může nastat v momentě, kdy prodávajícímu dojde, že cenu nastavit neúměrně vysoko a začne ji průběžně snižovat. Pokud ji potenciální zájemce sleduje delší dobu, mohou v něm neustálé změny vzbudit pocit nedůvěry. Raději se vybere nemovitost, s jejíž cenou prodávající nečachruje.

A konečně emoce. Prodávajícího mohou ovlivnit například plány s penězi, které získá prodejem. Podvědomě cenu zvýší, a tím proces zbrzdí a odradí spoustu zájemců. Proto je důležité uvažovat racionálně a objektivně zhodnotit, zda požadovaná částka odpovídá skutečnému stavu nemovitosti.

Odhad nemovitosti můžete získat zdarma

Došli jste k závěru, že je lepší svěřit odhad bytu či domu někomu, kdo se v realitách vyzná a dokáže cenu nastavit s ohledem na aktuální stav poptávky? Výborně – teď už si jen vybrat odhadce.

Nejvyšší odbornost nabízí soudní znalci, ale jejich odhad je zbytečně drahý a při prodeji zbytečný. Cenově dostupnější jsou odhadci, kteří se posouzením zabývají jako nezávislí odborníci (tzn. na živnost) i v rámci působení v realitní kanceláři. I „tržní oceněn“ však není zdarma.

Pokud za odhad nemovitosti nechcete platit, obraťte se na renomovanou pražskou realitku MAXIMA, která zajišťuje odhad nemovitostí online zcela zdarma a nezávazně. Na jejím blogu se navíc dozvíte spoustu praktických informací o dalších aspektech prodeje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup